I Społeczna Szkoła Podstawowa I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkpolski

zdjęcie przewodnie

PaRTNERZY


Licznik: 619857

Matematyka przed maturą

Jak uczyć się matematyki, szczególnie przed maturą? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy od wielu lat. W okresie zimowo-wiosennym pojawia się ono z większą częstotliwością. Każdy ma własną metodę i musicie wiedzieć, że nie każdemu spodoba się ta, którą postaram się wam przybliżyć. Większość uczniów zgodziłaby się z twierdzeniem, że matematyka to czysta abstrakcja... Nie będę się starał przekonać Was, że tak nie jest, chociaż...

Jak się uczyć? Część tematów, które musicie opanować, można przełożyć na praktykę oraz wskazać, jak i kiedy je stosować (choćby prawdopodobieństwo). Inne tematy wydają się nieco bardziej abstrakcyjne i tak też je potraktujemy (pochodna, logarytmy).

Zazwyczaj zaczynamy od przyswojenia teorii, ale nie powinniśmy przyswajać informacji w oderwaniu od przykładów praktycznych. Znajdźmy zadania, w których wzory czy twierdzenia są bezpośrednio zastosowane. Zróbmy kilka takich przykładów i dopiero wówczas wróćmy do teorii i postarajmy się powtórzyć ją własnymi słowami. UWAGA: ze zrozumieniem! Inaczej cała zabawa traci sens. Bardzo często w podręcznikach, skryptach, opracowaniach i repetytoriach znajdziecie podstawowe zadania wraz z rozwiązaniami.

Jeżeli już udało nam się zastosować teorię w kilku praktycznych przykładach, możemy z powodzeniem wykonać kolejny krok. Spróbujmy zrobić zadanie nieco trudniejsze. Nie udało się - trudno, spróbujemy za godzinę. Dopiero po kilku próbach poprośmy kogoś o pomoc. Wiele informacji, które otrzymujecie w ramach wiedzy teoretycznej można przedstawić i zapamiętać w zaskakująco łatwy sposób. Na przykład znaczną część wiadomości o funkcjach trygonometrycznych można odczytać... z wykresu.

Jaki jest trzeci krok? Zadania rozwiązujcie pisemnie, zawsze róbcie duże, wyraźne rysunki (w geometrii to połowa sukcesu), wypisujcie dane i wzory, z których chcecie skorzystać.

Krok czwarty - dotychczas najłatwiejszy. Obklejcie teorią pokój, kuchnię, łazienkę. Wzory, które zobaczycie nad lustrem, na pewno zapamiętacie lepiej niż te, które znajdują się tylko w podręczniku czy zeszycie. Zapisujcie informacje na kolorowych kartkach. Przyjmijcie zasadę, że za każdym razem, kiedy na nie spojrzycie, przeczytacie je jeden raz - ale bardzo dokładnie. Jeśli naprawdę chcecie umieć matematykę, starajcie się być systematyczni. Bez tego może naprawdę być ciężko.

Stąd właśnie bierze się krok piąty - zadania i teorię należy w miarę systematycznie powtarzać. Ten problem sam się rozwiąże, gdy sięgniecie po zadania z zestawów maturalnych.